Cięcie wodą w przemyśle jachtowym
Witam po dłuższej przerwie. Jak już wcześniej pisałem, waterjet możemy traktować jako narzędzie uniwersalne, ponieważ znajduje szerokie zastosowanie w praktycznie każdym przemyśle, także jachtowym. Dzieje się tak z tego względu, że strumień wodny nadaje się do cięcia niemalże każdego materiału. Na przykład…
Stal
Jeżeli chodzi o przemysł stoczniowy, to możemy ciąć waterjetem stale utwardzane termicznie (np. do podzespołów) oraz stal nierdzewną – w praktyce, wszystko na pokładzie statku jest zrobione z nierdzewki, np. okucia lub relingi.
Blachy
Cięcie wodą nadaje się idealnie pod ukosowanie blach do spawania oraz obróbkę elementów kokpitu lub fornir. Możemy wycinać małe otwory w blachach, jednocześnie ich nie nagrzewając. Nie zapomnijmy też o aluminium – jest bardzo lekkie i chętnie stosuje się je przy wyposażaniu pokładu. Oczywiście, im wyżej na statku, tym lżej.
Materiały wielowarstwowe
Waterjet radzi sobie świetnie z materiałami wielowarstwowymi – mam na myśli materiały typu kanapka, np. aluminium i stal połączone wskutek detonacji materiału wybuchowego. Proces ten nazywa się zgrzewaniem wybuchowym.
Coraz więcej przedsiębiorstw uświadamia sobie, że waterjet to bardzo dobra inwestycja. Na przykład, firma STAL-MET (zajmująca się, między innymi, produkcją okuć do łodzi i jachtów) kupiła waterjeta w 2008 r. – ta decyzja okazała się być bardzo dobra. Obecnie stocznie jachtowe najchętniej wykorzystują cięcie wodą, ponieważ gwarantuje to uzyskanie jak najbardziej precyzyjnych efektów. Obróbka strumieniem wodnym pod wysokim ciśnieniem jest bardzo często używana przy produkcji części maszyn i podzespołów do, między innymi, silników morskich. Poza tym, waterjet świetnie radzi sobie z takimi metalami, jak stal (węglowa i nierdzewna), żeliwo, miedź, mosiądz, czy aluminium.
Dla mnie, jacht kojarzy się z produktem luksusowym, więc logicznie rozumując, powinien charakteryzować się pięknym i ciekawym designem – powinien po prostu zachwycać. Dzięki nowoczesnej technologii waterjet i zoptymalizowanemu oprogramowaniu, możliwe jest tworzenie najbardziej skomplikowanych kształtów w celu uzyskania zdumiewających efektów wizualnych, które miałem przyjemność podziwiać na własne oczy. Prawda jest taka, że nie byłoby to możliwe przy użyciu tradycyjnych metod służących do obróbki materiału – tylko cięcie strumieniem wodnym oferuje niezwykłą dokładność i precyzję.
Ważne jest też, że po zakończeniu pracy, przy cięciu jakościowym, elementy cięte są już gładkie, więc praktycznie nie jest potrzebna jakakolwiek obróbka wtórna, więc oszczędzamy czas. A czas to pieniądz…