Możliwości cięcia wodą cz. 1 – Czego nie da się ciąć?
Zastosowania technologii waterjet, to tak naprawdę temat rzeka. Myślę, że będę do niego wracał kilkukrotnie ponieważ możliwości i zakres ciętych materiałów jest przeogromny. W sieci jest tak wiele miejsc, gdzie możemy przeczytać o tym co można ciąć wodą, że postanowiłem zacząć od drugiej strony. Czyli od tematu czego nie możemy ciąć waterjetem? Będzie tego naprawdę niewiele. Zacznę od krótkiej historii z początków mojej zabawy z cięciem wodą.

Cięcie wodą szkła
Dostałem zlecenie wycięcia otworów w tafli szkła na potrzeby kabiny prysznicowej. Standardowe zlecenie pomyślałem, ciąłem już przecież szyby wielokrotnie bez problemów. Zaprogramowałem więc maszynę, ustawiłem przebijanie niskociśnieniowe, położyłem materiał i włączyłem cięcie. Po wciśnięciu przycisku start, głowica otworzyła się i nagle usłyszałem ogromny huk. Przeraziłem się tak, że aż podskoczyłem z wrażenia. W pierwszym momencie nie wiedziałem co się dzieje. Czy to maszyna się popsuła, pękł przewód z ciśnieniem? Mam się kryć, uciekać? Wcisnąłem odruchowo awaryjny stop na panelu i spojrzałem na materiał. Ten był całkowicie pokruszony. Wtedy w końcu dotarło do mnie, o co chodzi. Szyba była hartowana, o czym nie wiedziałem.
Szklana kabina
Gdy pierwszy strumień dotknął materiału, uwolniły się w nim naprężenia powstałe w procesie hartowania (ściskające na powierzchni i rozciągające w środku), a ten momentalnie skruszył się. To był mój pierwszy raz ze szkłem hartowanym. Dobrze go zapamiętałem. Od tamtej pory zawsze upewniam się z jakim szkłem mam do czynienia. Przeważnie hartowane szyby mają umieszczony napis „TEMPERED”. Tu takiego nie było. Warto jednak pytać się klienta jaki ma materiał… Człowiek najlepiej uczy się na błędach, szkoda że tym razem nie uczyłem się na błędach innych, co jest mniej kosztowne. Szybę odkupiłem, a lekcję tę zapamiętałem na długo… Szkło hartowane jest nie do ucięcia! 🙂
Wodą, jak widać, zdecydowanie nie da się ciąć szkła hartowanego. Nie ma na to sposobu. Bez względu na to jak wolno nie będziemy próbowali tego zrobić, szkło pęknie momentalnie przy pierwszym zetknięciu z siłą strumienia wody. Czy jest jeszcze coś czego nie można ciąć poza szkłem hartowanym? O tym już w kolejnym wpisie. Do usłyszenia.
Jest tylko jeszcze jeden material ,którego nie tnie woda ze ścierniwem,mianowicie spiek weglowy i to tyle reszta jest przecinalna.
Spotkałem się z ceramiką przy okazji testów dla wojska. Tempo cięcia 0,2-0,5 mm na minutę (grubości płytki ok 8 mm), ale poszło. Tylko pytanie brzmi, czy to opłacalne jest? Myślę, że tylko w laboratorium.
Ciąlem dla wojska i ceramike o wysokich wspólczynnikach odpornych na ścieralność
i kewlar . Obydwa materialy niewdzięczne ze względów bezpieczeństwa. Elementy wykorzystywane są w wozach bojowych w warunkach wojennych. Z opolacalnością to jest tak , tylko MON stać na takie stawki ,ale tu chodzi o ludzkie życie i cena nie za bardzo ma tu znaczenie.
U mnie wojsko robiło testy, ale na testach się zakończyło. Obiecywali, że zamówią cięcie w przyszłości i nic… 🙂